Yangın Alarm Sistemleri

Antalya Aksis Güvenlik olarak, yangın alarm sistemlerinizin kurulumunu yapıyoruz.

Yangın alarm sistemleri özel yaşam alanlarımızda ve işletmelerimizde hayati önem taşımaktadır. Yangın algılama sistemleri yeni çıkan yasalar çerçevesinde Avrupa Birliği Standartlarına uygun olarak kamuya açık alanlardaki işletmelere, yanıcı ve parlayıcı madde satışı ve üretimi yapan fabrika ve işletmelere, otellere alarm sistemi kurma zorunluluğu getirilmiştir. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler sayesinde daha yangın başlamadan yangın alarm sistemine bağlı bulunan ekipmanlar ile yangına erken müdahale edilmesine hatta yangın söndürme sistemi otomasyonu sayesinde yangının büyümeden söndürülmesine olanak sağlamaktadır.

Yangın alarm sistemleri günümüzde konvansiyonel yangın alarm sistemi ve adresli yangın alarm sistemi olarak ikiye sınıflandırılır. Küçük işletmeler maliyet açısından ve daha az dedektör ihtiyacı duyduğu konvansiyonel yangın alarm sistemini tercih etmektedir. Fabrika, otel, vb. büyük işletmelerde adresli yangın alarm sistemi dedektör sayısı fazla olduğu için daha çok tercih edilir.

Konvansiyonel yangın alarm sistemindeki yangın alarm panelleri 4 ve 8 bölgeli olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Her bir bölgeye maksimum 32 adet ekipman (duman dedektörü, ısı dedektörü, ısı atış dedektörü, gaz dedektörü veya yangın ihbar butonu, v.b.) bağlanabilmektedir. Konvansiyonel yangın alarm sistemleri herhangi bir algılama esnasında bölgesel alarm vermektedir. Bölgeye bağlı bulunan ekipmanlar dolaşılarak alarm veren ekipman tespit edilmektedir.

Adresli yangın alarm sistemindeki yangın alarm panelleri ise 1 loop, 2 loop veya 4 loop olarak kendi içinde ayrılmaktadır. Günümüz teknolojisinde her bir loopa 125 adet ekipman (adresli duman dedektörü, adresli ısı dedektörü, adresli ısı atış dedektörü, adresli gaz dedektörü, adresli siren veya adresli yangın ihbar butonu, v.b.) bağlanabilmektedir. Adresli yangın algılama sistemleri herhangi bir algılama esnasında noktasal alarm vermektedir. Bağlı bulunan ekipmanların kendine özgü adresleri ve kullanıcı tarafından belirlenen isimleri bulunması sayesinde algılama esnasında nereden alarm geldiği belirlenmektedir. Ekipmanları tek tek dolaşmaya gerek yoktur.

Duman Dedektörü

Duman dedektörü yangın esnasında oluşan belirli bir yoğunluktaki dumanı elektronik sensörleri sayesinde algılayıp yangın alarm paneline bilgi veren elektronik cihazdır.

Isı Dedektörü

Isı dedektörü yangın esnasında oluşan ortamdaki ısıyı veya ani ısı artışını elektronik sensörleri sayesinde algılayıp yangın alarm paneline bilgi veren elektronik cihazdır.

Gaz Dedektörü

Gaz dedektörü doğal gaz, metan, propan, asetilen, hidrojen, aseton, vb. yanıcı ve patlayıcı gazları algılayan dedektörlerdir. Her gazın kendine ait patlama limiti bulunduğu için her gaz için ayrı dedektörler üretilmektedir. Gaz dedektörü bağlanacak ortamda 1 den fazla patlayıcı ve yanıcı gaz var ise limit değeri en riskli olan gaz dikkate alınarak seçilmelidir.

Yangın İhbar Butonu

Yangın ihbar butonu bulunduğu ortamdaki yanma olaylarının doğrudan sisteme bildirilmesine olanak sağlayan elektronik bir butondur.

Yangın Sireni

Yangın sireni herhangi bir algılama esnasında yangın paneli tarafından tetiklenerek bağlı bulunduğu ortamdaki ve yüksek ses seviyesi sayesinde çevredeki insanların uyarılmasını sağlayan elektronik cihazdır.

Beam Dedektör

Beam dedektör geniş ve yüksek alanlarda ışının kesilme prensibine dayalı duman algılamasında kullanılan dedektörlerdir. Kızılötesi ışık demetini gönderen (verici), verici tarafından gönderilen ışın demetini alan (alıcı) ve ışığı analiz eden kontrol ünitesinden meydana gelirler. Işın tipi duman dedektörleri konvansiyonel ve adresli tip olarak da üretilmektedirler.