Güvenlik Kamera Sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri artık hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumdadır. Güvenlik sistemleri kendi içinde bir çok dala ayrılmakta olup geniş bir ürün yelpazesi yer almaktadır. Bunlar içinde günlük hayatta en çok ihtiyaç duyulanları ise evlerin yanısıra, küçük, orta ve büyük ölçekli iş yerlerimiz için kamera sistemleri, hırsız alarm sistemleri ve yangın algılama sistemleridir.

Aksis Güvenlik, başta Antalya olmak üzere bugüne kadar çok sayıda güvenlik kamerası sistem kurulumlarını tamamlamış ve satış sonrası destek hizmetlerini başarıyla yürütmüştür.

Kamera sistemleri işletmemizin, personelimizin ve özel yaşam alanlarımızın elektronik yapıda koruyucuları veya bekçileri haline gelmiştir. Güvenlik kamerasının diğer bir piyasa adı da kapalı devre televizyon sistemidir. Güvenlik kamera sistemleri kendi içinde yapısal olarak ikiye ayrılmaktadır. Eskiden analog kamera sistemi olarak bilinen güvenlik sistemi günümüzde yerini gelişmiş teknoloji sayesinde 720p, 960p ve 1080p çözünürlükteki analog hd kamera sistemine devretmiştir. Diğer bir yapı ise yüksek çözünürlüklü ip kamera sistemidir. Ip kamera sistemi bir çok alanda, özelliklede yüksek çözünürlük gereksinimi duyan askeri alanda 29 mp kadar çıkarılmıştır. Özel yaşam alanlarında çok yaygın olarak 2 mp ile 8 mp arasında değişiklik gösteren çözünürlükler genel ihtiyaç ve istekleri çok rahat karşılamaktadır.

Analog hd kamera sistemi kameranın yüksek çözünürlüklü lensi sayesinde alınan analog video görüntüyü koaksiyel kablo yardımı ile belirli bir metraj uzunluğunda (200mt) ileterek merkezdeki hd cayıt cihazına aktarır. Hd kayıt cihazı gelen analog video görüntüsünü içindeki yazılımsal ve elektroniksel yapı sayesinde görüntünün çözünürlük oranını 720p, 960p veya 1080p olduğuna karar vererek çıkışları sayesinde görüntüyü televizyon veya monitör aracılığı ile görüntüye çevirmektedir.

İp kamera sistemi ile analog hd kamera sistemi arasındaki en büyük fark ise mesafedir. Analog hd kamera sisteminde koaksiyel kablo yardımı ile kameradan merkeze belli bir mesafe oranında kablo çekilerek görüntü aktarılabiliyorken, ip kamera sisteminde bu mesafeler yardımcı ekipmanlar, fiber kablolar ve network ip tabanlı outdoor antenler sayesinde kilometrelerce mesafelere çıkabilmektedir. İp kamera sistemi günümüzde en yaygın şekilde karayolları geçiş sistemi KYGS ve mobese sistemlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında özel yaşam alanlarında, fabrikalarda, küçük ve büyük çaplı işletmelerde yüksek çözünürlüğü sayesinde plaka tanıma sistemlerinde yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır.