Otomasyon Sistemleri

OTOMASYON NEDİR

Otomasyon insan gücü ile makine günün bir arada çalıştığı verimli sistemdir. İnsan gücünün makine gücünden daha yoğun olarak kullanıldığı sisteme yarı otomasyon ; makine gücünün insan gücünden daha yoğun olarak kullanılan sisteme ise tam otomasyon denir.

Otomasyon sistemini avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Avantajlarını sıralamak gerekir ise sistemde yer alan verilere çabuk ulaşılır, zamandan kazanılır, iş yükünü hafifletir , düzenli bir şekilde çalışma olanağı sağlar , esnek bir çalışma ortamı sağlar , maliyeti minumuma indirger. Dezavantajlarını sıralamak gerekirse ilk kurulumu yüksek maliyet gerektiri. Çalışan işçi kapasitesini minimuma indirilir.

Binalarda otomatikleştirme sistemi ise büyük ya da küçük binalarda, villalarda elektrikli sistemler üzerinde kullanılır. Asansör, akıllı ev sistemleri, yangın alarmları, belli başlı sinyaller bina otomasyonu içerisinde yer alır.

Binalarda yer alan hizmetlerin belli bir düzen içerisinde ilerlemesine olanak sağlar.Başlıca otomasyon sistemleri , ısıtma-soğutma otomasyonları, güvenlik otomasyonları, aydınlatma otomasyonları, perde otomasyonları, kamera sistemleri ve intercom sistemleridir.

Güvenlik Sistemleri Spotu

güvenlik sistemleri spotu

Geçiş Kontrol Sistemleri Spotu

geçiş kontrol sistemleri spotu