Plaka Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma sistemleri, otomobil veya otobüs gibi araç plakalarının okunarak raporlanmasını sağlayan sistemlerdir. Özel yazılımlar sayesinde dijital teknoloji kapsamında araçların takipleri gerçekleştirilir. Plaka tanıma sistemi sayesinde, her araç için başarılı plaka okuma yapılabiliyor olması beraberinde oldukça büyük kolaylıkları getirmektedir.

Plaka tanıma sistemi kamera tarafından araca ait alınan görüntülerin içerisindeki plaka bölgesi özel olarak taranıp ayırt edilir. Plakanın sahip olduğu görüntü, kullanılan yazılım tarafından işlenir. Plakanın işlenmesi aşamasında tüm karakterler bir yazı dizisine dönüştürülür ve bu yazı dizisi üzerinden okuma gerçekleştirilir. Yazılım tarafından sağlanan okuma, veritabanı ile eşleştirilip araç bilgilerinin tamamına ulaşım olanağı sağlanır. Plaka tanıma sisteminin çalışma sistemi pratik anlamda basit olsa da içerik anlamında oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.

Plaka tanıma sistemleri oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ülke sınırları, fabrika araç giriş-çıkışları, alış-veriş merkezleri, trafik kontrolü, otobanlar, toplu konut giriş çıkışları, üniversiteler, otoparklar, vb. alanlarda kullanılır.

Antalya Aksis Güvenlik, uzman ekibiyle plaka tanıma sistemlerinizi kısa sürede kuruyor.