PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

Plaka tanıma sistemleri, herhangi bir aracın plakasının okunabilmesine yönelik olarak geliştirilmiş sistemler olarak tanımlanırlar. Dijital görüntülerin alınması sayesinde plakanın okunmasını gerçekleştirebiliyor olması sayesinde, yazılım tabanlı olarak çalışırlar. Sıklıkla araçların takiplerinin gerçekleştirilmesine yönelik durumlarda kullanılırlar. Plaka tanıma sistemi sayesinde, her araç için başarılı plaka okuma yapılabiliyor olması beraberinde oldukça büyük kolaylıkları getirmektedir.

Plaka tanıma sistemi Kamera tarafından alınan araca ait görüntülerin içerisindeki plaka bölgesi özel olarak taranıp ayırt edilir. Plakanın sahip olduğu görüntü, kullanılan yazılım tarafından işlenir. Plakanın işlenmesi aşamasında, tüm karakterler bir yazı dizisine dönüştürülür ve bu yazı dizisi üzerinden okuma gerçekleştirilir. Yazılım tarafından sağlanan okuma, veritabanı ile eşleştirilip araç bilgilerinin tamamına ulaşım olanağı sağlanır. Plaka tanıma sisteminin çalışma sistemi pratik anlamda basit olsa da, içerik anlamında oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir.

Plaka Tanıma Sistemleri oldukça geniş bir kullanım alanına sahiptir. Ülke sınırları, fabrika araç giriş-çıkışları, alış-veriş merkezleri, trafik kontrolü, otobanlar, toplu konut giriş çıkışları, üniversiteler, otoparklar vb.

Güvenlik Sistemleri Spotu

güvenlik sistemleri spotu

Geçiş Kontrol Sistemleri Spotu

geçiş kontrol sistemleri spotu

Otomasyon Sistemleri Spotu

otomasyon sistemleri spotu